Granit wykorzystany jest w produkcji nagrobków i pomników.

Kamieniarstwo jest jednym z działów rzemiosła, które z każdą dekadą coraz mocniej się rozwija, ponieważ istnieje zapotrzebowanie na wyroby kamieniarskie. Nic nie wskazuje na to, że miałoby ono utracić na popularności, ponieważ jest ciągłe zapotrzebowanie np na nagrobki a także pomniki. Kamieniarstwo istniało od bardzo dawna a służyło też do innych celów niżeli służy dzisiaj. Jedna rzecz jest rzeczą wspólną a mianowicie to, iż kamienne bloki należy na początek wydobyć zaś następnie poddać je odpowiedniej obróbce.

 

Na dzień dzisiejszy wydobyte bloki skalne są cięte na płyty różniące się grubością w zależności od późniejszego zastosowania. W dalszej kolejności bloki są polerowane aby uzyskać odpowiedni stopień połysku. Dopiero wówczas wycinane są z nich potrzebne części, w których raz jeszcze poleruje się zewnętrzne powierzchnie a ponadto obrzeża. Kamieniarstwo, to nie tylko nagrobki i pomniki, lecz także różnorodne szczegóły budowlane, jakie także tworzone są z różnego typu kamienia. Jeśli chodzi o materiał na pomniki mława, to są one zazwyczaj wyrabiane ze skał metamorficznych lub magmowych.

 

Najpospolitszą skałą magmową jest na pewno granit. Występuje on we wszystkich częściach świata. W naszym państwie też występuje koło Krakowa, na Górnym Śląsku oraz w Tatrach. Granit stosowany jest przede wszystkim w produkcji nagrobków i pomników. Jest też wykorzystywany w budowlance, lecz zdarza się to o wiele rzadziej, dlatego że w budowlance zazwyczaj używa się skał osadowych. Granit jest głębinową, kwaśną oraz jedno krystaliczną skałą zbudowaną z plagioklazu, kwarcu, biotytu i skalenia potasowego. Granit może mieć różnorodne odcienie, jak szary, jasnoszary, zielony, ciemnoszary, czerwony, biały, a nawet posiadać różne odcienie koloru różowego. W kamieniarstwie granit jest bardzo łatwym w obróbce materiałem. W dodatku części wykonane z granitu są trwałe i pięknie się prezentują. I z tego powodu poza nagrobkami a także pomnikami stosuje się go coraz częściej również w budownictwie. W budownictwie z granitu powstają płyty okładzinowe, elementy dekoracyjne a także jeszcze mnóstwo innych elementów. Dziś zawód kamieniarza nie jest już tak ciężką pracą, jak dziesiątki, czy wieki temu.

 

Dzisiaj postęp techniki doprowadził do tego, że tą pracę w dużym stopniu ułatwiają maszyny oraz różnorodne narzędzia, które pomagają wycinać, rzeźbić, wiercić, polerować czy szlifować. Jednak ludzka siła i ludzkie ręce zawsze jest bardzo potrzebna. Dlatego też osoby , które pragną działać w kamieniarstwie powinny odznaczać się dobrym stanem zdrowia i dużym zasobem siły. Poza tym, jak w każdym zawodzie, tak także i tutaj potrzeba właściwego podejścia do wykonywanej pracy a ponadto dokładności, gdyż jedynie taki zakład, który produkuje piękne i funkcjonalne produkty, czy konstrukcje ma duże szanse na utrzymanie się na rynku i rozwój. Dzisiaj w Polsce w tej dziedzinie też istnieje bardzo duża rywalizacja oraz trzeba być konkurencyjnym pod każdym względem, ażeby funkcjonować w tym biznesie.