Jak posiadać żywe drzewko w blokowym mieszkaniu?

W wierze Katolickiej najistotniejszym świętem jest niewątpliwie Wielkanoc, w momencie gdy czcimy Zmartwychwstałego Jezusa. Jednak to do Bożego Narodzenia zwykle przygotowujemy się znacznie bardziej jak również to na Boże Narodzenie dużo bardziej czekamy.

Zastanawiam się, co jest takiego niesamowitego w Bożym Narodzeniu, że obchodzą je wręcz ludzie niewierzący albo osoby innych wyznań (oczywiście osoby te pomijają wszelkie aspekty religijne powiązane z tym właśnie okresem). Czy ludzi fascynuje ta zimowa, surowa aura? Czy koniec roku a także powiązane z tym myśli? Czy może to, że (zwłaszcza w Polsce) jest to czas, kiedy członkowie rodziny są ze sobą w szczególności blisko- przyjeżdżają do siebie, dzwonią i wysyłają kartki?

A może to wszystko razem tworzy taką niesamowitą atmosferę, która nadal urzeka wiele osób? Dla każdej osoby wierzącej odpowiedź na tego typu pytanie jest banalnie prosta – w Boże Narodzenie świętuje dzień, kiedy Bóg w postaci człowieka schodzi na ziemię.

Tak wspaniałe wydarzenie musi zostać uczczone przeróżnymi tradycjami, powiązanymi tylko z tym okresem czasu. Pamiętamy o tym, by dom należycie przygotować do Bożego Narodzenia – na samym początku go dokładnie wysprzątać, a kolejno przyozdobić. I choć na dzień obecny sklepy oferują różnorakie ozdoby świąteczne, jak na przykład świąteczne wianki, czy też dekoracje, to jednak nic nie zastąpi zielonego drzewka czyli choinki.

Kiedyś jednym jedynym drzewkiem świątecznym była choinka żywa, a kolejno zastąpiła ją sztuczna choinka – taką reklamowano, jako zakup jednorazowy i ekologiczny. Jednak wkrótce wielu się przekonało, że “nie ma to, jak żywa choinka”, która pięknie pachnie a także której niesamowitego wyglądu żadna sztuczna choinka nie zdoła zastąpić.

Współcześnie wiele osób mieszkających na wsi, jeśli ma wystarczająco dużą działkę, rozsadza sobie rząd choinek, które rok w rok, przed świętami Bożego Narodzenia, ścina. Takiej opcji nie mają z całą pewnością mieszkańcy wielkich miast. Czy jest sposób, aby mieć żywą choinkę w mieszkaniu, w dodatku jeszcze nie posiadając dużego auta, żeby taką choinkę przetransportować? A więc niektóre szkółki mają w swojej ofercie choinki łącznie z dostarczeniem. Także nawet mieszkańcy wielkich miast mogą radować się widokiem a także zapachem żywej choinki, wystarczy, że wpiszą hasło: choinka dostawa Warszawa.

Zazwyczaj mówi się, że jak żywą choinkę wniesiemy do domu, to tak jakby już trwały Święta Bożego Narodzenia. Natomiast jeszcze musimy ugotować świąteczne dania i wziąć się za ciasta i ciasteczka. A naszą, żywą choinkę, chociaż jest przepiękna, należy ubrać w kolorowe bombki i światełka. A pod żywą choinką ułożyć prezenty.

A wszelkie te kroki prowadzą Nas do – Wieczerzy Wigilijnej. Chyba najważniejszym jej momentem jest podzielenie się opłatkiem, które przeważnie bardzo wzrusza wszystkich członków rodziny. Po tej części zebrana rodzina zasiada do wigilijnego stołu i spożywa 12 wigilijnych potraw. Ten wyjątkowy dzień kończy się oczywiście wszystkim dobrze znaną Pasterką, czyli mszą o północy.

I chociaż po wigilijnym dniu są jeszcze dwa dni świąt, to jakoś ona najmocniej nam zostaje w pamięci. Poprzez to powinno się pielęgnować dawne tradycje, bo posiadają one w sobie niezwykłą moc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *