Każdy członek Korpusu podoficerów posiada na naramienniku pasek w kształcie szerokiej litery “v”.

Niemal pewne jest, iż każdy człowiek będzie miał w pewnym momencie do czynienia z policją. Niekoniecznie jako podejrzany czy oskarżony, ale nie są to jedyne wydarzenia, w jakich można spotkać się z policją. W tak zaistniałej okoliczności wielu ludzi chciałoby wiedzieć, z kim w danej sytuacji ma do czynienia – czy to doświadczony funkcjonariusz czy tylko tzn. żółtodziób? Do tego musimy znać stopnie zawodowe.

Stopnie pracowników policji można odczytać głównie na naramiennikach, wskazują one miejsce funkcjonariusza w hierarchii. Stopnie policja nawiązują do stopni wojskowych. Funkcjonariusze policji są w składzie tzn. Korpusów Policji. Korpus szeregowych policji jest najniżej w hierarchii, a do niego, należy ranga posterunkowego i starszego posterunkowego – ranga posterunkowego to brak symboli na naramienniku, a starszego posterunkowego ma 1 poziomy biały pasek u dołu. Ponad Korpusem szeregowych znajduje się Korpus podoficerów policji, do jakiego zaliczamy sierżantów, starszych sierżantów a także sierżantów sztabowych. Każdy członek Korpusu podoficerów posiada na naramienniku szeroką literę”v” – im wyższy mają stopień, tym więcej pasków. Następny jest Korpus aspirantów Policji, do którego przynależą aspiranci – są cztery takie stopnie. Wyższy stopień oznacza więcej gwiazdek na naramienniku (od jednego do czterech), a przez sam środek przebiega linia.

Natomiast w Korpusie oficerów młodszych Policji gwiazdki liczone są od dwóch do czterech, lecz bez linii biegnącej przez środek. W Korpusie oficerów starszych policji też są gwiazdki, lecz od 1-3, a pod gwiazdkami zobaczymy 2 poziome paski. Ostatnim Korpusem jest Korpus Generałów Policji, do tego Korpusu zalicza się nadinspektor policji oraz generalny inspektor policji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *