Kroplówka jest rodzajem zabiegu medycznego, polegającego na wprowadzeniu np. leków, witamin, składników odżywczych czy roztworów krwiopochodnych.

Kroplówka jest rodzajem zabiegu medycznego, polegającego na wprowadzeniu np. witamin, leków, składników odżywczych czy roztworów krwiopochodnych. Wielokrotnie wlew wprowadza się drogą żylną, ale można użyć w poszczególnych wypadkach również podanie podskórne czy odbytnicze. Kroplówka potrzebuje oczywiście odpowiednich dodatków, a także zachowania reguł powiązanych z higieną i sterylnością. Najlepiej, jeśli jest ona stosowana przez osobę, która ma w tym zakresie umiejętności, wiedzę i doświadczenie. Pełen zabieg przeprowadzany jest często w szpitalach bądź innych placówek, lecz w wypadku pewnych pacjentów (np. potrzebujących nieustannego leczenia) może się to dokonać również w domu.
W jakim czasie najczęściej podawana jest kroplówka? Wlewy stosowane stale tyczą się ludzi z dolegliwościami przewlekłymi, którzy wymagają nieustannego przyjmowania leków. Zabiegowi poddawani są chorzy z nowotworami, dolegliwościami żywienia (np. anoreksja) bądź tacy, u jakich żywienie prowadzone jest pozajelitowo. Poza tym kroplówka wprowadzana jest w czasie okołooperacyjnym, w wypadku odwodnienia organizmu, silnego ataku bólu, podwyższonej temperatury ciała, torsji albo biegunek. W chwili, kiedy potrzebne jest przekazanie choremu płynów krwiozastępczych, poszczególnych rodzajów antybiotyków lub immunoglobuliny, pełen zabieg wykonywany potrafi być wyłącznie w okolicznościach szpitalnych – czuwa nad nim wówczas profesjonalny zespół lekarzy.
Jaka kroplówka może być podana w domu chorego? Zazwyczaj stosuje się jedynie środki mające elektrolity, substancje odżywcze oraz nawadniające. Substancje tego rodzaju zawierają cząsteczki magnezu, potasu, wapnia, sodu, soli. Kroplówka, jaka jest jedną z częściej wprowadzanych, zawiera roztwór glukozy. Przez niego organizm chorego zostaje odżywiony oraz może przez pewny czas normalnie funkcjonować. W wypadku, gdy chory nie ma możliwości normalnego podawania pokarmów, otrzymuje dodatkowo wlewy witaminowe. Zdarza się też, iż tego typu kroplówka wykorzystywana jest w wypadku kaca.
Każdego typu kroplówka musi pozostać podana w umiejętny sposób, przy utrzymaniu podstawowych reguł. Potrzebny jest przy tym wenflon założony dożylnie, pozwalający na późniejsze, wielokrotne przeprowadzanie wlewów. Otoczenie to trzeba jednak ochronić, żeby nie dochodziło do stanów zapalnych, infekcji, uszkodzeń mechanicznych czy wycieku płynów. Gdy kroplówka podawana jest w domu przez bliskie osoby, muszą one być przeszkolone w obszarze podstawowych reguł przeprowadzania tejże czynności. Również trzeba zadbać, by wykorzystywać jedynie tych lekarstw, które pochodzą z apteki lub szpitala. Dożylne podawanie czegokolwiek, co nie jest wypuszczone do legalnej sprzedaży i obrotu, może wywołać tragiczne dla życia pacjenta następstwa. Bardzo istotne jest także to, by w momencie, w jakim podawana jest kroplówka, zawsze być przy pacjencie, monitorować go i sprawdzać jego stan.

Zobacz: kroplówka Gdynia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *