Liście zdobią lawendę przez.

Niewiele jest roślin tak powszechnie docenianych a także lubianych jak lawenda. Jej niezwykłe właściwości pielęgnacyjne i lecznicze znane są od wielu lat. Równocześnie walory estetyczne powodują, iż lawenda sadzonka to znakomity wybór zarówno do ogródka, jak i jako roślina doniczkowa w domu. Mówiąc o lawendzie zdecydowana większość ludzi wyobraża sobie Prowansję.

Prowansja położona we Francji jest szczególnie znana z pól z lawendą. Są one szczególnie piękne i znaleźć je można też we Włoszech jak również w Hiszpanii, gdzie klimat doskonale sprzyja uprawie tej rośliny. Najbardziej znana jest lawenda wąskolistna, która pozytywnie odznacza się na tle innych odmian. Jest wyjątkowo łatwa do hodowania, a jednocześnie wyjątkowo ładna. To nieduża krzewinka, jaka przeważnie osiąga wysokość do 1,5 metra. Charakteryzuje się pięknymi wąskimi liśćmi, na których znajduje się delikatny, srebrzysty meszek. Liście te zdobią roślinę o każdej porze roku, co powoduje, iż kapitalnie prezentuje się ona niezależnie od sezonu. Jej okres kwitnienia przypada na lipiec oraz sierpień. To wtedy pojawiają się pierwsze kwiaty.

Kwiatuszki są niewielkie, lecz liczne i posiadają bardzo charakterystyczny odcień fioletu. Na całym świecie ten odcień określany jest jako lawendowy, co na pewno podkreśla popularność tej krzewinki. Ponadto kwiaty lawendy wąskolistnej są bardzo znane ze swojego zapachu. Zapach lawendy jest podstawą przy produkcji wielu perfum, co przekazuje, iż zapach ten jest unikalny oraz bardzo przyjemny dla zdecydowanej większości ludzi. Wywołuje u nas także odprężenie, i dlatego kwiaty lawendy są dodawane do sporej ilości kosmetyków, szczególnie do kosmetyków do kąpieli. Ta odmiana lawendy nie jest bardzo trudna w uprawie, co jest kolejnym powodem, dla którego jest tak masowo wykorzystywana w naszych ogrodach. Bardzo dobrze daje sobie radę na różnorakich typachgleb, zatem jest możliwość ją sadzić praktycznie w każdym miejscu, zarówno na obwódkach chodników, jak i na żwirowych podłożach. Powinniśmy jednak wybierać takie stanowiska, na których jest jak najwięcej dostępnego słońca. Tam bowiem będzie znakomicie rosnąć. Jeśli chodzi o wodę, to lawenda ma małe wymagania i okazjonalne podlewanie w zupełności wystarczy w połączeniu z tym co zapewniają opady atmosferyczne. Lawenda wąskolistna musi być sadzona mniej więcej w marcu, w momencie gdy ziemia odtaje po zimie. Sadzonki tej rośliny powinny być sadzone w dosyć dużych odstępach, chyba że komuś z nas zależy na żywopłocie z lawendy.

Obecnie na rynku jest dostępnych kilka odmian, których kwiaty mają odrobinę inne odcienie fioletu. Wszystkie jednak zachowują swoje niesamowite właściwości, które między innymi pomagają podczas silnej migreny. To również doskonała roślina gdy chodzi o domowe sposoby walki z molami, zapewniająca dodatkowo piękny zapach w szafkach oraz innych miejscach, gdzie rozłożymy jej gałązki. Jak widać, poszukując wyjątkowej roślinki do swojego własnego mieszkania lub ogródka na pewno powinniśmy przemyśleć kupienie odmiany lawendy wąskolistnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *