Obowiązkiem na terenie RP jest kupienie ubezpieczenia OC.

Nieszczęśliwe wypadki podczas jazdy autem mogą zdarzyć się każdemu kierowcy. Dlatego w naszym kraju obowiązkiem jest kupienie ubezpieczenia OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. To ubezpieczenie obejmuje rekompensatę wszelkich szkód, które powstały w wyniku wypadku albo kolizji na drodze, zarówno materialnych jak i osobowych. Musimy pamiętać, że polisa OC przydzielona jest do konkretnego auta, a nie do jego posiadacza. Natomiast zakres ubezpieczenia OC jest określony przepisami toteż w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym będzie to wyglądało tak samo.

 

Osoba poszkodowana podczas wypadku lub kolizji ma prawo domagać się naprawy samochodu lub wypłaty odpowiedniej rekompensaty, jaka pójdzie na naprawę. Jest wariant bezgotówkowy lub gotówkowy takiej wypłaty. Przy wariancie bezgotówkowym zakład ubezpieczeniowy jest zobowiązany pokryć cenę naprawy, a właściciel auta nie musi brać udziału w rozliczeniach. Poszkodowany w stłuczce może też spodziewać się pokrycia kosztów na holowanie auta do warsztatu lub wynajmu samochodu zastępczego. Sporo informacji na temat rozliczeń ubezpieczenia OC można odszukać na blogu robakubezpieczenia.pl. Pamiętajmy, iż zakład zajmujący się ubezpieczeniami ma 30 dni na wypłatę odszkodowania, a jeżeli nie dotrzyma tego terminu, jest zobowiązany zawiadomić o tym osobę poszkodowaną. Ważne jest również to, iż zakład ubezpieczeniowy musi w takim przypadku wypłacić część rekompensaty, natomiast wypłata całego odszkodowania nie może trwać więcej niż dziewięćdziesiąt dni od daty złożenia zawiadomienia o zaistniałej szkodzie. Istotną informacją jest także fakt, że ubezpieczenie OC nie działa wyłącznie w sytuacji szkody , która powstała w trakcie jazdy pojazdem.

 

Za szkodę, która powstała w wyniku ruchu pojazdu jest uważana także szkoda wyrządzoną podczas wsiadania a także wysiadania z auta. Dotyczy to też takich sytuacji, jak rozładunek czy załadunek towarów a ponadto podczas garażowania lub postoju auta. Ubezpieczenie OC posiada liczne wykluczenia odpowiedzialności. Firma ubezpieczeniowa ubezpieczeniowy1.pl nie ponosi odpowiedzialności za szkody, które zostały wyrządzone w przewożonych bagażach lub ładunkach. Powinno się tu wymienić szczególnie stratę pieniędzy, elementów biżuterii czy wielu innych cennych rzeczy. Tak więc, ubezpieczenie OC chroni kierującego samochodem w pełnym okresie trwania polisy. Sprawca kolizji drogowej albo wypadku może być pewnym, iż wszelkie wywołane przed niego szkody będą w jego imieniu zrekompensowane przez zakład ubezpieczeniowy. Należy tu wspomnieć, iż wyróżniamy szkody częściowe a także szkody całkowite. Szkoda częściowa wiąże się z tym, iż uszkodzenia auta są niewielkie toteż można je naprawić w opłacalny.

 

Natomiast szkoda całkowita wiąże się z tym, iż auta nie opłaca się naprawiać oraz przywracać jego stan sprzed wypadku lub kolizji. To więc sytuacja dużo bardziej problematyczna dla właściciela. Powinniśmy pamiętać, że szkoda całkowita oznacza, że firma ubezpieczeniowa nie zajmie się naszym uszkodzonym pojazdem, który wtedy będzie już wrakiem. Zakład ubezpieczeniowy nie przejmuje samochodu, lecz przeważnie odlicza jego szacunkową wartość od sumy rekompensaty. Oczywiście posiadacz wraku może go sprzedać, co zazwyczaj oznacza wykorzystanie różnych nieuszkodzonych części wyposażenia w następnym pojeździe.

Więcej: o-ubezpieczeniach.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *