Pallad jest wykorzystywany przez wykwalifikowanych złotników do produkcji białego złota.

W ciągu ostatnich kilku lat zainteresowanie palladem ciągle wzrasta. Ten bardzo rzadko spotykany metal jest używany bardzo często jako materiał do jubilerskich wyrobów, ale również jako metal inwestycyjny. Można śmiało powiedzieć, iż pallad jest bliskim krewnym złota a także platyny. Na światowych rynkach koszt tego kruszcu regularnie idzie do góry, a w ciągu ostatnich dwóch lat kurs palladu wzrósł podwójnie. Co powoduje, iż jest tak pożądany zaś jego wartość, jest znacznie wyższa od złota?

 

Pallad jest pierwiastkiem chemicznym o liczbie atomowej czterdzieści sześć. Na tablicy pierwiastków chemicznych położony jest między rodem a srebrem, co umiejscawia go wśród platynowców. Ta grupa pierwiastków wyróżnia się dużą odpornością na wpływ szeregu różnych substancji. Platynowce biorą też udział w katalizie wielu reakcji. Choć pallad jest często wydobywanym przedstawicielem platynowców na Ziemi to i tak jest znacznie rzadszy od złota czy srebra. Cena palladu jest tak duża nie tylko ze względu na jego rzadkość występowania. Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem jest fakt, że pallad prawie nie pojawia się w czystej postaci.

 

Przeważnie, by go uzyskać, trzeba poddać procesowi rafinacji zupełnie inne pierwiastki. Takie oczyszczanie znacząco podwyższa cenę wydobycia. Liderami w wydobyciu palladu na świecie są dzisiaj Kanada, Rosja, Południowa Afryka a ponadto Stany Zjednoczone. Obecnie w jubilerstwie pallad jest używany przez wykwalifikowanych złotników do produkcji białego złota. Nie tracąc na swojej szlachetności, posiada zdolność do pozbywania się żółtawego odcienia. Stosuje się go także w produkcji luster w urządzeniach naukowych, mechanizmów do zegarków.

 

Pallda jest również wykorzystywany w stomatologii. Pallad używany jest również do produkcji wielowarstwowych kondensatorów ceramicznych potrzebnych do produkcji komórek a także laptopów. Bardzo wielu kierowców zna pallad jako metal , który znajduje się w katalizatorach samochodowych. Te reaktory katalityczne, ponieważ tak się specjalistycznie nazywają, są elementem układu wydechowego wszystkich pojazdów spalinowych i hybrydowych. To właśnie dzięki katalizatorom związki chemiczne takie jak tlenek węgla czy dwutlenek azotu są zamieniane w znacznie mniej szkodliwy azot, parę wodną czy dwutlenek węgla. Ostatnimi czasy na przemysł motoryzacyjny nakładane są wyjątkowo restrykcyjne standardy emisji spalin. Większość aut to pojazdy spalinowe a co się z tym łączy, muszą być wyposażone w katalizatory. Mając na uwadze liczbę produkowanych pojazdów a ponadto ograniczoną podaż kruszcu łatwo wytłumaczyć skąd bierze się wysoki kurs palladu na giełdach światowych. Zastanawiając się skąd tak wysoki koszt palladu, przychodzi na myśl jasna odpowiedź: dobry wpływ na ekologię a do tego jego niecodzienne właściwości.

 

Pallad jako jeden z najmłodszych metali szlachetnych odznacza się niezwykłym połyskiem, znacznie większą twardością a także wytrzymałością a także niższą masą niż platyna. Dlatego że pallad nie reaguje z tlenem oraz wodą jest całkiem odporny na zjawisko korozji. W następnych latach kurs palladu bez wątpienia będzie szybował w górę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *