Skuteczność wszywki uzależniona jest od pozostałych elementów, jakie wykorzystuje się w całej terapii.

Uzależnienie od alkoholu jest jednym z najpoważniejszych kłopotów społecznych w Polsce. Niestety walka z tego rodzaju chorobą jest niezwykle ciężka i dlatego jedynie niewielu ludziom udaje się z niej wyjść. Dobrym sposobem jest wszywka alkoholowa, to znaczy lek, jaki jest dostępny w postaci tabletek przeznaczonych do implantacji podskórnej.

Leczenie uzależnienia od alkoholu powinno odbywać się na paru płaszczyznach, zaś wszywka jest doskonałą pomocą. Trzeba pamiętać, iż możemy stosować wszywkę jedynie za zgodą doktora. Stosowanie wszywki bez nadzoru może stwarzać niebezpieczeństwo dla stanu zdrowia a nawet życia pacjenta i dlatego też lek jest tylko wydawany za okazaniem recepty. Działanie wszywki alkoholowej polega na tym, że zostaje uwolniona substancja, jaka zakłóca prawidłowy metabolizm alkoholu a do tego powoduje, iż zaraz po spożyciu napojów zawierających alkohol odczuwa się ogromny dyskomfort. Z tego powodu wiele osób po prostu przestaje pić, bo dolegliwości są na tyle nieprzyjemne, iż nie mają ochoty już tego odczuwać. Jest to prawdę mówiąc trochę terapia szokowa, lecz jednak skuteczna, z tego powodu ciągle się jej używa. Należy jednakże mieć na względzie, iż skuteczność wszywki alkoholowej zależy od pozostałych metod, jakie wykorzystuje się w całej terapii.

Wszywkowy implant jest wszczepiany podskórnie, natomiast samo działanie trwa kilka miesięcy. W tym okresie substancja czynna jest uwalniana do organizmu osoby uzależnionej oraz blokuje metabolizm alkoholu. To prowadzi do tego że po wypiciu alkoholu w organizmie odkłada się aldehyd octowy, który nie zmienia się w kwas octowy. Z tego powodu chory może czuć wymioty, nudności, a nawet uczucie kołatania serca. Spożywanie alkoholu z wszywką jest bardzo niebezpieczne dla stanu zdrowia, dlatego właśnie dobrze jest tego unikać. Mimo to znane są przypadki ludzi, którzy przepili wszywkę. Inne pojawiające się symptomy to niedociśnienie, i nagłe zaczerwienienie twarzy i fale gorąca. Jeżeli objawy te nie ustąpią samoistnie po paru godzinach to powinniśmy szybko skontaktować się z lekarzem. Bardzo pomocne będą również zimne okłady, ale w kryzysowej sytuacji nie możemy zwlekać z wezwaniem fachowej pomocy.

Powinno się zwrócić uwagę na fakt, iż nie jest to jedyny sposób, lecz niekiedy może okazać się skuteczny. Przede wszystkim jednak jest to jeden z elementów terapii osób uzależnionych od alkoholu. Osoba, która spożyje alkohol doświadcza szeregu bardzo nieprzyjemnych symptomów, które to skutecznie odpychają osobę uzależnioną od alkoholu. Wypracowanie niechęci do tej substancji jest głównym celem wszywki alkoholowej. Wszywka alkoholowa posiada formę jałowej pigułki, jaka jest wprowadzana pod skórę przez lekarza.

Podczas zabiegu umieszcza się pod skórą od 8 do 10 pigułek. Następne wszywki możemy wszczepić dopiero po 8 miesiącach. Kluczową substancją tabletek jest disulfiram, który jest też do kupienia w tabletkach doustnych. Te tabletki zażywa się raz na 24 godziny. Zanim odkryto disulfiram nie istniały skuteczne metody terapii farmakologicznej, a jedyną opcją były barbiturany a także opium.